SLYŠ VELKÝ ZÁKON,TEN AŤ TVŮJ KROK ŘÍDÍ, BUĎ STRÁŽCEM STROMŮ, KVĚTŮ, ZVÍŘAT, LIDÍ.
A NETKNI SE JICH NEŠETRNOU DLANÍ, JEŽ Z NEZNALOSTI MNOHDY HRUBĚ ZRANÍ.

Mlejneček
VÍTEJTE V OBYČEJNĚ NEOBYČEJNÉM ÚDOLÍ, KDE ŽIJEME A PRACUJEME
kořenářka
Žijeme v malém domečku na dně údolí, spíše soutěsky mezi lesy. Po deseti letech hospodaření na naší malé farmě jsme se konečně dočkali časů, že se na lidi jako jsme my nepohlíží jako na spolek bláznů, alespoň část společnosti dochází k poznání, že není udržitelný dosavadní kořistnický způsob života.

Ekologické zemědělství, příroda a krajina v údolí Mlýnec

17. ledna 2009 v 11:19 | kořenářka |  EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ, PŘÍRODA A KRAJINA V ÚDOLÍ MLÝNEC

Rodina Markových hospodaří v údolí zvaném Mlejneček zhruba 100 let, od roku 2000 v režimu ekologického zemědělství. Nenápadné údolí skryté před zraky výletníků překvapí svou neokázalou romantikou i zemědělskou funkčností. Na pestrém políčku se pěstují bylinky,koření, drobné ovoce, zelenina, jedlé květy pro specializované restaurace. Travní porosty poskytují krmení masnému skotu. Mozaiku luk, pastvin, remízků a křovin ve stráních doplňuje sad a ovocné stromy v liniových výsadbách. Rybník na meandrujícím potůčku je útočištěm vodních ptáků , chráněného ledňáčka říčního i vzácných obojživelníků. Celkový vzhled údolí je výsledkem dlouhodobé péče celé rodiny, jež se aktivně podílí na zakládání nových, přírodě blízkých biotopů. Od počátku je usedlost vnímána nejen jako zdroj bioproduktů, ale i jako místo, kde je třeba vyjít vstříc přírodě. Proto na extenzivně obhospodařovaných pastvinách najdeme chráněný prstnatec májový, v květnatých lukách krvavec toten a s ním spojený výskyt modráska bahenního, na podmáčených místech uvidíme silně ohroženou rosničku zelenou, je zde i hnízdní areál konipasů, bílého i žlutého. Na orné půdě najdeme příklady funkční biodiverzity, např. keře růží chráněné výsadbou afrikánů před pilatkami, výsadbu drobného ovoce s podsadbou levandule omezující kolonie mšic.
Sad s krajovými odrůdami poskytuje ovoce i útočiště drobným pěvcům i chráněnému ťuhýkovi obecnému. Daří se tu i méně obvyklé léčivce lomikámen zrnatý. Zachovalé kamenné zídky, zde lidově zvané ,,vinice" zpevňují svahy, poskytují úkryt nejrůznějším živočichům, dotvářejí krajinný ráz.
Farma byla založena s hlavními cíli: zachovat přírodu a v tomto duchu obnovit a zvelebit krajinu, udržet život v ní a pro nastupující generaci dát základ obživy ve zdravém prostředí.
Zdroj : Bioinstitut , archiv farmy Mlýnec
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 M. Belšánová M. Belšánová | E-mail | 4. února 2009 v 17:49 | Reagovat

Je to paráda, vypadá to velmi pěkně a vím, že ve skutečnosti to je také tak podmanivé ale také vím, čí ruce ten krásný kousek země obdělávají a udržují

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama