SLYŠ VELKÝ ZÁKON,TEN AŤ TVŮJ KROK ŘÍDÍ, BUĎ STRÁŽCEM STROMŮ, KVĚTŮ, ZVÍŘAT, LIDÍ.
A NETKNI SE JICH NEŠETRNOU DLANÍ, JEŽ Z NEZNALOSTI MNOHDY HRUBĚ ZRANÍ.

Mlejneček
VÍTEJTE V OBYČEJNĚ NEOBYČEJNÉM ÚDOLÍ, KDE ŽIJEME A PRACUJEME
kořenářka
Žijeme v malém domečku na dně údolí, spíše soutěsky mezi lesy. Po deseti letech hospodaření na naší malé farmě jsme se konečně dočkali časů, že se na lidi jako jsme my nepohlíží jako na spolek bláznů, alespoň část společnosti dochází k poznání, že není udržitelný dosavadní kořistnický způsob života.

ASIJSKÉ BYLINKY

18. ledna 2015 v 18:20 | kořenářka |  BIOZAHRADNICTVÍ
Velice nenápadně se mění stravovací zvyklosti. Dávno minul čas, kdy bylo nutno zákazníka pobízet ke koupi zeleniny. Nakupující se umějí orientovat v nabídce a máloco je překvapí. Zeleninové saláty jsou dávno přirozenou součástí oběda, často oběd nebo večeři nahrazují. Každé obohacení nabídky ingrediencí je vítáno. Obecně lze říci, že český zákazník nepřišel na chuť příliš hořkým zeleninám jako je čekanka či některé speciální saláty a štěrbáky. Naopak vítá nejrůznější křehké, šťavnaté listy a výhonky s lahodnou chutí
. ČÍNSKÁ HOŘČICE MIZUNA, vzdálená příbuzná hořčice a rukoly, ovládla rychle salátové bary pro své široké využití. Křehké, zubalé listy s křupavými řapíky lze použít do nejrůznějších variací salátů, ke zdobení pokrmů, pro svoji jahodnou chuť ji lze nabídnout dětem, nejlépe v nějaké vtipné barevné kombinaci, aby se tak učily jíst zeleninu. Mizuna v baby velikosti je skvěle kombinovatelná s pikantní zeleninou a ostřejšími natěmi.
ČÍNSKÁ HOŘČICE RED GIANT, přeloženo Rudý obr, je nevšední zeleninou s křenovou chutí a všestraným využitím. Mladá rostlinka v baby velikosti je využitelná k ochucení nevýrazných salátů, posypání hotových pokrmů. Lístky jsou stínovány červenou barvou, ke zdobení tedy jedinečné.Rostlina roste neobyčejně rychle, velké listy se silnými dužnatými řapíky jsou vhodné k dušení v zeleninových směsích, k přípravě orientálních jídel na WOK pánvi.
ČÍNSKÁ HOŘČICE GREEN IM SCHNEE se chutí podobá předchozímu Rudému obrovi, vyznačuje se svěže zelenými listy a hlavně neobyčejnou mrazuvzdorností. Klíčí a roste, jakmile teplota vystoupí nad bod mrazu. Je neobyčejně chutným doplňkem zimních salátů, atraktivní ozdobou jídel, opět lze využít mladé baby rostlinky a nejmladší křehké listy starší rostliny.
MAIKO, čínská chryzantéma, je tradiční součástí čínské kuchyně. Než rostlina začne kvést, poskytuje jemné výhonky s delikátní celerovou chutí, skvělé k obohacení jarních salátů. Bylinka pomáhá zbavovat tělo toxinů nahromaděných přes zimu v zažívacím traktu, takže spolu s našimi jarními bylinkami(ptačinec, sedmikráska, smetanka) připravíme salátek s přirozenou čistící schopností a zároveň seřízneme chryzantému, aby rozkošatěla. Když se pak objeví poupátka, listy ztrácejí křehkost. Brzy se však objeví půvabné květy. Terč je hořký, ale okvětní plátky s celerovou chutí krásně ozdobí nejrůznější slané pochoutky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama