SLYŠ VELKÝ ZÁKON,TEN AŤ TVŮJ KROK ŘÍDÍ, BUĎ STRÁŽCEM STROMŮ, KVĚTŮ, ZVÍŘAT, LIDÍ.
A NETKNI SE JICH NEŠETRNOU DLANÍ, JEŽ Z NEZNALOSTI MNOHDY HRUBĚ ZRANÍ.

Mlejneček
VÍTEJTE V OBYČEJNĚ NEOBYČEJNÉM ÚDOLÍ, KDE ŽIJEME A PRACUJEME
kořenářka
Žijeme v malém domečku na dně údolí, spíše soutěsky mezi lesy. Po deseti letech hospodaření na naší malé farmě jsme se konečně dočkali časů, že se na lidi jako jsme my nepohlíží jako na spolek bláznů, alespoň část společnosti dochází k poznání, že není udržitelný dosavadní kořistnický způsob života.

KVĚTINOVÁ ZAHRADA

3. ledna 2015 v 23:10 | kořenářka |  BIOZAHRADNICTVÍ

Dalo by se říci, že žijeme ve složité době. Která však byla jednoduchá? A která byla jednoduchá pro sedláky a zahradníky? Mnohým zkouškám byli vystaveni v novém tisíciletí. Lze už prohlásit, že obstáli ti oddaní a poctiví. Přibývají moderní hospodářství s mladými, odvážnými, šikovnými hospodáři a hospodyněmi. Stejně tak i zahradníci museli reagovat na společenské změny. Rychle si uvědomili, že musí nalézt vlastní, originální pěstitelské programy, když tradiční zboží je překupníky dováženo ve velkém za zlomek ceny. Velké ovocnářské a zelinářské podniky prošly rekonstrukcí a jejich produkty úspěšně konkurují dováženým, protože umějí získat stálé odběratele. Současný zákazník dávno přestal ohrnovat nos nad domácím zbožím, naopak už umí ocenit kvalitní výpěstky ,,s příběhem".

Místo na trhu pro svoje výrobky a výpěstky nacházejí i biofarmáři a biozahradníci. Přes narůstající konkurenci je pořád dosti možností přicházet s novým, originálním zbožím, které jinde nemají. Kupříkladu řezané květiny. Zprávy o katastrofální devastaci přírody v rovníkové Africe, kde majitelé květinových velkoplantáží bezostyšně ničí životní prostředí a zotročují pracovníky, vedly mnohé zákazníky k zamyšlení, co to vlastně kupují jako pozornost nebo dekoraci vlastního obydlí. A tak byla zase objevena prostá krása ,,obyčejných" domácích zahradních kytek. Večer nařezaných a svázaných, aby časně ráno ještě orosené zářily v tržnici.

Díky pestrému sortimentu už není nutno zakládat speciální plantáž . Disponujeme nejrůznějšími matečními porosty trvalek, bylin, travin i dřevin, že postačí doplňovat jednoleté rostliny. Taková chryzantéma je využitelná k řezu květů, sklizni jednotlivých květů jako jedlé květy a rostlina poskytuje odnože k výrobě hrnkovaných sazenic. Z levandule mohu sbírat semena, stříhat stonky k řízkování, květy k sušení i vázání čerstvých kytic a jednotlivé voňavé kvítky mohou být ozdobou moučníků nebo součástí směsí pot-pouri. Mnoho květů nejrůznějších letniček lze užít k jídlu i do svěžího pugétu. A naše kytičky, každý týden čerstvé a s nápadem, těší hosty v několika táborských restauracích. Na další rozvoj se těším, protože, když to rozkvete......!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fresh Concepts Fresh Concepts | E-mail | Web | 9. listopadu 2017 v 14:26 | Reagovat

Fresh Concepts vertikální zahrada – Biosynthéza přírody a technologie http://freshconcepts.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama