SLYŠ VELKÝ ZÁKON,TEN AŤ TVŮJ KROK ŘÍDÍ, BUĎ STRÁŽCEM STROMŮ, KVĚTŮ, ZVÍŘAT, LIDÍ.
A NETKNI SE JICH NEŠETRNOU DLANÍ, JEŽ Z NEZNALOSTI MNOHDY HRUBĚ ZRANÍ.

Mlejneček
VÍTEJTE V OBYČEJNĚ NEOBYČEJNÉM ÚDOLÍ, KDE ŽIJEME A PRACUJEME
kořenářka
Žijeme v malém domečku na dně údolí, spíše soutěsky mezi lesy. Po deseti letech hospodaření na naší malé farmě jsme se konečně dočkali časů, že se na lidi jako jsme my nepohlíží jako na spolek bláznů, alespoň část společnosti dochází k poznání, že není udržitelný dosavadní kořistnický způsob života.

PRODEJ ZE DVORA

1. února 2015 v 6:42 | kořenářka |  AKTUÁLNÍ NABÍDKA E-SHOP

Není tomu tak dlouho, co propukl boom nejrůznějších farmářských tržnic. Státní správa ve snaze podpořit lokální prodej vyhlásila poměrně velkorysý dotační program. Reagovali na něj jednotlivci i správy mnohých měst. S odstupem času lze říci, že rychle skončili nejrůznější spekulanti,někdy bohužel i poctivci, kteří neodhadli a nenalezli lokality s obyvateli koupěschopnými a koupě ochotnými. Tam, kde správci vytrvali a překonali nástrahy, vznikla či obnovila se tradice nejpřirozenější formy prodeje produktů okolních sedláků, zahradníků, zpracovatelů a řemeslníků. Zároveň doznala rozvoje i městská tržiště provozovaná odedávna. Obecně lze říci, že se nebývale zvýšilo povědomí o hospodaření místních pěstitelů, chovatelů, drobných výrobců. Zájem o lokální prodej znatelně podporuje obnovu dalších hospodářství. Přibývá tak usedlostí, které ochotně vítají návštěvníky a nakupující přímo na statku, zahradě či dílně.

Údolí Mlýnce je odlehlou končinou, pro obyvatele měst je obtížné dojíždět za nákupem tak daleko. Uvítali jsme rozvoj tržnic,nalezli okruh stálých odběratelů, dosud jsme a doufejme, že nadále budeme dodavateli našich specialit táborským maminkám, vyznavačům zdravé výživy i majitelům nejrůzněších barů, cukráren a restaurací hojně navštěvovaného historického jádra města Tábora. Středeční tržnice na starobylém Žižkově náměstí s opravenými budovami je plná zeleniny, ovoce, sazenic květin, stánků s pečivem, kořením i výrobky mléčnými a masnými. Stala se opět místem setkávání a novodobé kultury.
Neopustíme tedy středeční cestu do civilizace, ale víkend chceme otevřít návštěvníkům biozahrady a celého toho našeho milovaného údolí. Pomalu, pomalinku navracíme zpět celý sytém soběstačného hospodaření. Drsné podnebí, málo úrodná půda a utváření terénu není nejvhodnější k pěstování teplomilných kultur bylin a zeleniny. Naučili jsme se časem přelstít podhorskou polohu umístěním zahradnictví na pozemku, který je přirozenou sluneční pastí. Okolní terasy kumulují sluneční záření a políčko má klima jaksi o 200 výškových metrů níže. Další z nouze ctností je jedinečné aroma bylin a zeleného koření. Proto je ceněno a vyhledáváno. Otevíráme letošním rokem celé hospodaření Mlýnce s prohlídkou zahrady i jedinečně zachovalé přírody po staletí citlivě upravované předky. Postupná obnova údolní nivy se vstavačovými loukami, úprava cest i meandrujícího potoka vybízí k poklidné procházce údolím i prohlídce usedlosti se selskou zahrádkou a drobnými chovnými zvířaty kolem.
Připravujeme rekonstrukci chovných prostor pro drůbež. Je to u nás velká romantika, ta samota mezi lesy. Útočiště tu však nalézají nejrůznější predátoři, lišky, kuny, tchoři i lasičky. Objevil se tu i rys, poznali jsme to podle způsobu, jak okousal jehně, které usmrtil. A tak slepičky, perličky i kachny dostanou voliéru i shora krytou proti útokům jestřábů a káňat. Měli jsme loni nemálo nepříjemností, když jsme nemohli dodat slíbená vajíčka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama